Plt Yüksekliği

PLT değeri hakkında Halil Arslan'ın vermiş oldugu bilgiyi paylaşmaya değer buldum.

PLT değeri kandaki trombosit miktarını ifade eden değerdir.Trombosit ( kan pulcukları ) kanın en küçük elemanlarıdır. Kemik iliğinde üretilirler. Kanamanın durdurulmasında rol oynarlar.Kanama bölgelerinde birbirlerine yapışarak bir tıkaç oluştururlar. Normalde kanın 1 mm3’ünde 150.000-400.000 adet trombosit vardır. Trombosit sayısının 150.000/mm3’ün altında olmasına trombositopeni (trombosit düşüklüğü) denir. Bu durumda olan hastalar kesinlikle parasetemol içerikli ya da aspirin türü kanı sulandıran ilaçlar içmemelidirler. Allah esirgesin beyin kanaması, akciğer-mide kanaması geçirebilirler.

Trombosit sayısı 50.000/mm3 altına düşmedikçe genellikle bir belirti vermez. Trombosit sayısı 30.000/mm3 altına indiğinde diş eti, burun kanamaları ortaya çıkabilir. Kadın hastalarda uzamış adet kanamaları görülebilir. Trombosit 10.000/mm3 ve altında olduğunda kendiliğinden ciltte nokta şeklinde veya geniş morartılar şeklinde kanamalar görülebilir.

Trombosit yüksekliği PLT değerinin 600.000/mm3 üzerinde dikkate değer olabilir. Eğer trombositinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız ve doktora gitme imkanınız yoksa bol su ile bebek aspirini içebilirsiniz. Tabi sonra yine doktora görünün.

Neyse elimde daha bu konu ile ilgili onlarca döküman var ama buraya yazaman hepsini.

Umarım PLT'si düşük olan arkadaşların hiçbirisi Kronik ITP değildir.

plt yüksekliği , plt yüksekliği nedir , trombosit yüksekliği , kanda plt yüksekliği , plt düşüklüğü , kandaki plt yüksekliği , trombosit yüksekliği nedir , kanda trombosit yüksekliği , plt nedir , kandaki trombosit yüksekliği , 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !